ЕКЗ: шлях
Екстракорпоральне запліднення: чого очікувати?
Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) — це частина допоміжних репродуктивних технологій, при якій ваші або донорські яйцеклітини запліднюються спермою і розвиваються в ембріони в лабораторних умовах1,2. Один або кілька ембріонів переносять в матку, що може призвести до вагітності1,2.
ЕКЗ широко використовується для лікування безпліддя з багатьох причин, включно з ендометріозом, чоловічим фактором і безпліддям нез’ясованого генезу1. Складність завагітніти – це глобальна проблема; приблизно від 10% до 15% пар стикаються з нею. Якщо ця проблема торкається і вас, варто дізнатись більше про суть процедури ЕКЗ.
Етапи ЕКЗ
Процедура ЕКЗ складається з п’яти етапів.
Етап 1. Стимуляція яєчників
Перший етап полягає у використанні ліків від безпліддя для збільшення кількості яйцеклітин (фолікулів) і контролю часу овуляції. Режим стимуляції підбирається лікарем індивідуально2.
Зазвичай ви отримуєте ін’єкцію фолікулостимулювального гормону один раз на день2. Основна мета стимуляції – отримати мінімум два фолікули розміром приблизно від 15 до 18 мм2.
На цьому етапі є деякі неприємні ефекти, пов’язані зі збільшенням яєчників2. Вони полягають у здутті живота, дискомфорті, а в більш складних випадках – нудоті і навіть блюванні.
Етап 2. Вилучення яйцеклітин
Приблизно за 32-36 годин до вилучення яйцеклітини вам мають ввести хоріонічний гонадотропін людини2. Під час цієї процедури лікар вводить ультразвуковий датчик в піхву, а потім за допомогою голки вилучає яйцеклітину з кожного фолікула2. Це займає приблизно від 15 до 30 хвилин, залежно від кількості фолікулів, і виконується під легкою анестезією2.
Серйозні ускладнення при вилученні яйцеклітини (ооциту) трапляються рідко, але можуть виникати спазми в області таза, легка кровотеча й виділення з піхви2.
Етап 3. Запліднення
Після процедури вилучення яйцеклітини об’єднують зі спермою в лабораторній чашці та інкубують впродовж ночі2,4. Загалом майже 65 % яйцеклітин запліднюються2.
У випадках важкого чоловічого безпліддя лікар може порекомендувати інтрацитоплазматичну ін’єкцію сперматозоїдів (ІКСІ) 2. В процесі ІКСІ один сперматозоїд вводиться в яйцеклітину за допомогою голки під наглядом з використанням мікроскопу2.
Етап 4. Культивування ембріонів
Коли запліднена яйцеклітина ділиться, вона стає ембріоном3. Персонал лабораторії буде регулярно перевіряти ембріон, щоб переконатись, що він росте правильно3. Приблизно через п’ять днів нормальний ембріон має декілька клітин, які активно діляться3.
Пари з високим ризиком передачі генетичного захворювання дитині можуть розглянути можливість проведення передімплантаційного генетичного тестування (ПГТ) 3. Процедура найчастіше проводиться через 3–5 днів після запліднення3.
Етап 5. Переніс ембріонів
Один чи кілька ембріонів розміщують в матці за допомогою тонкого гнучкого катетера, який вводять через шийку матки2. Для цієї процедури анестезія зазвичай не потрібна2. Після процедури переносу ембріонів жінці рекомендують відпочити вдома впродовж кількох годин2.
Результати процедури ЕКЗ
Між 12 і 14 днями після переносу ембріонів ваш лікар візьме зразок вашої крові, щоб перевірити, чи ви вагітні4.
Якщо ви вагітні, вас спрямують до акушера-гінеколога для допологового нагляду4.
Якщо ви не вагітні, і менструація не відновлюється, або у вас спостерігаються незвичні кровотечі, зверніться до лікаря4. Якщо ви зацікавлені у спробі ще одного циклу ЕКЗ, ваш лікар може запропонувати заходи, які ви можете вжити, щоб підвищити свої шанси завагітніти за допомогою ЕКЗ4.
ЕКЗ – екстракорпоральне запліднення
KZN2268594
Джерело
- Choe J, Archer JS, Shanks AL. In Vitro Fertilization. [Updated 2022 May 1]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Доступно за посиланням: ↗
- Patient education: In vitro fertilization (IVF) (Beyond the Basics) ↗
- In vitro fertilization (IVF) ↗
- In vitro fertilization (IVF) ↗