Що, якщо це більше, ніж менструальний біль?

Менструація – це нормальна, здорова частина життя жінки. Але буває так, що через менструальний біль жінка може бути буквально прикута до ліжка протягом декількох днів щомісяця, що не є нормою і може впливати на якість життя1.

Болючі менструації (або дисменорея) – глобальна проблема, з нею стикаються 50-90% жінок репродуктивного віку2. На хронічний тазовий біль страждає велика кількість жінок: 15% у США та 24% у Великобританії1. Майже в половини з них міг бути діагностований ендометріоз1.

Про ендометріоз

Ендометріоз – це наявність тканини, подібної до слизової оболонки матки, поза маткою3. Ендометріоз може вражати тазову очеревину, яєчники, зв’язки матки, сечовий міхур та кишечник3. Іноді ендометріоз виявляють і поза тазу4.

1 з 10* ЖІНОК СТРАЖДАЄ НА ЕНДОМЕТРІОЗ5

Симптоми, пов’язані з ендометріозом, різноманітні і включають комбінацію таких симптомів та проявів5:

  • біль, пов’язаний із менструацією
  • труднощі з зачаттям чи безпліддя
  • біль під час та після статевого акту
  • хронічний тазовий біль
  • болюча рухливість кишечнику
  • болюче сечовипускання
  • систематична втома
  • депресія, тривога

Симптоми часто покращуються після менопаузи, але в деяких випадках прояви хвороби можуть зберігатися і довше.

Слухайте своє тіло

При появі симптомів не ігноруйте їх та шукайте підтримки1-3.

Дослідження за участю 32 жінок з тазовим болем показало, що на пізню діагностику, мабуть, впливає те, що жінки не можуть чітко розрізняти «нормальні» та «ненормальні» менструації1. Жінки вважають свої «важкі менструації» (починаючи з підліткового віку) нормальними1. Хоча вони визнають свої менструації, які часто заважають нормально жити, проблематичними, вони сприймають це як крайній ступінь норми, вважаючи себе скоріше «невдачливими», ніж хворими1.

Вважаючи за краще пристосуватися, а не розкривати свій біль, жінки самостійно шукають способи рятування від цього болю1. Вони часто відмовляються від суспільної діяльності, проводять час у ліжку та іноді приймають великі, а тому потенційно небезпечні, дози знеболюючих1.

Звертайтеся за медичною консультацією

Ендометріоз не можна вилікувати, але його можна контролювати5. Оскільки більшість жінок з ендометріозом повідомляють про появу симптомів у підлітковому віці, раннє звернення до фахівців, діагностика, виявлення захворювання та лікування можуть зменшити біль, запобігти прогресуванню захворювання та, таким чином, зберегти здатність до зачаття та покращити якість життя6.

Обговоріть симптоми зі своїм гінекологом. Він порекомендує найбільш прийнятне лікування саме для вас .

*Приблизно кожна десята жінка (близько 10% жінок репродуктивного віку та дівчаток у всьому світі) страждає на ендометріоз, що відповідає 190 мільйонам жінок у всьому світі5.

KZN2268604

Посилання

  1. Ballard K, Lowton K, Wright J. What’s the delay? A qualitative study of women’s experiences of reaching a diagnosis of endometriosis. Fertil Steril. 2006;86(5):1296-1301.
  2. Bakhsh H., Algenaimi E., Aldhuwayhi R. et al. Prevalence of dysmenorrhea among reproductive age group in Saudi Women. BMC Women’s Health 22, 78 (2022).
  3. Kaveh M, Tahermanesh K, Mehdizadeh Kashi A, Tajbakhsh B, Mansouri GH, Sadegi K. Endometriosis of Diaphragm: A Case Report. Int J Fertil Steril. 2018;12(3):263-266.
  4. Hirata T. et.al. Clinical practice guidelines for the treatment of extragenital endometriosis in Japan. J. Obstet. Gynaecol. Res., 2018; 46:2474-2487.
  5. World Health Organization (WHO). Endometriosis. Key facts. Available at https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/endometriosis. [Accessed 9 June 2021].
  6. Parasar P, Ozcan P, Terry KL. Endometriosis: Epidemiology, Diagnosis and Clinical Management. Curr Obstet Gynecol Rep. 2017;6(1):34-41.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАВДАТИ ШКОДИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю