Ендометріоз і Безпліддя

Безпліддя завдає тривоги у житті жінок, і багато з них перебувають у стресі, відчувають напади депресії чи низької самооцінки1. Якщо ви і ваш партнер намагаєтеся завагітніти, ви не самотні2. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 15% пар репродуктивного віку в усьому світі страждають на безпліддя1.

Безпліддя визначається як неможливість завагітніти після 1 року (або довше) регулярного незахищеного сексу. Це стосується пар: до безпліддя схильні як жінки, так і чоловіки2.

Однією з найчастіших причин безпліддя є ендометріоз (стан, при якому тканина, схожа на слизову оболонку матки, починає розростатися в інших місцях організму жінки)3, від якого страждають 10% жінок у всьому світі4. Від 25 до 50% безплідних жінок мають ендометріоз5. На жаль, існує тісний зв’язок між безпліддям та ендометріозом7.

Причини ендометріозу

Ендометріоз – це захворювання, при якому тканина, схожа на тканину, яка зазвичай вистилає внутрішню частину матки – ендометрій, розростається за межами матки. Ендометріоз найчастіше вражає яєчники, фалопієві труби та тканини, що вистилають органи малого тазу. Зрідка подібна ендометрію тканина може бути виявлена за межами області органів малого тазу, наприклад, черевної порожнини6

На жаль, точна причина ендометріозу невідома6. Одна з теорій припускає  гормональний дисбаланс. Наприклад, коли гормони, такі як естроген, змінюють клітини на ранніх стадіях їх розвитку в подібні до ендометрія клітини6.

Крім вищеописаної причини існує також безліч факторів ризику, які можуть сприяти розвитку ендометріозу6,7:

  • Ранній вік  початку менструації
  • Короткий менструальний цикл
  • Рясні менструальні кровотечі
  • Дієта з високим вмістом жиру та червоного м’яса
  • Імунні порушення
  • Попередні операції на органах малого тазу чи медикаментозне лікування
  • Відсутність пологів
  • Гінекологічні захворювання 
  • Ендометріоз у родича першого ступеня спорідненості (мати, тітка чи сестра)

Жодна з наведених причин не може повністю пояснити, чому виникає ендометріоз. Це пов’язано з поєднанням різних факторів10.

Безпліддя, пов’язане з ендометріозом

Ендометріоз вважається однією з трьох основних причин жіночого безпліддя. У легких та помірних випадках безплідність може бути тимчасовою. У цих випадках операція видалення спайок, кіст і рубцевої тканини може відновити фертильність3. Також важливо пам’ятати, що завагітніти при ендометріозі можливо, хоч і непросто6.

Неясно, як саме ендометріоз впливає на фертильність. Тазові спайки та рубцева тканина можуть порушувати зв’язок між яєчниками та фаллопієвими трубами (трубами, за якими яйцеклітини потрапляють у матку) або закупорювати їх. Все це може погіршити вихід яйцеклітин з яєчника, порушити захоплення яйцеклітини трубами або утруднити транспортування її в матку. В результаті завагітніти важче 3.

Також ендометріоз є однією з основних причин розвитку спайок, не пов’язаних із попередньою операцією. Спайки можуть утворюватися через просочування тканини ендометрію в навколишні тканини і можуть бути причиною безпліддя8.

При підозрі на безплідність краще виключити ендометріоз. При його виявленні та своєчасному лікуванні шанси завагітніти значно зростають9.

Зверніться до лікаря та обговоріть будь-які симптоми або ознаки, з якими ви зіткнулись.

KZN2268614

Джерело

  1. Infertility
  2. Infertility. Symptoms and causes
  3. Endometriosis
  4. Endometriosis
  5. Bulletti C, et al. Endometriosis and infertility. J Assist Reprod Genet. 2010;27(8):441-447.
  6. Endometriosis. Symptoms and causes
  7. McLeod BS, Retzloff MG. Epidemiology of endometriosis: an assessment of risk factors. Clin Obstet Gynecol. 2010;53(2):389-96.
  8. Abd El-Kader AI, et al. Impact of Endometriosis-Related Adhesions on Quality of Life among Infertile Women. Int J Fertil Steril. 2019 Apr;13(1):72-76.
  9. Coccia ME, et al. Endometriosis and Infertility: A Long-Life Approach to Preserve Reproductive Integrity. Int J Environ Res Public Health. 2022;19(10):6162.
  10. Endometriosis – NHS
Самолікування може завдати шкоди вашому здоров'ю