Симптоми менопаузи: у кожної жінки власний досвід, але ви не самотні

Загальні симптоми різної інтенсивності

Під час менопаузи в жіночому організмі відбуваються сильні гормональні зміни, які виявляються у вигляді симптомів, наприклад, припливів, нічної пітливості та інших. Симптоми можуть розпочатися перед менопаузою, у перименопаузальний період і тривати роками після менопаузи (від 2 до 10 і більше років)5, у постменопаузальний період.

Згідно з дослідженнями, до 9 жінок із 10 відчувають симптоми, і близько 50% з них повідомляють про симптоми, що порушують якість життя1,8. Характер симптомів може значно відрізнятися у жінок різних расових груп, культур, національностей, а також залежно від особливостей організму.

Фізичні симптоми

Найбільш поширені симптоми менопаузи1:

  • Припливи (~ 9 жінок з 10)
  • Нічна пітливість (~ 6 жінок из 10)
  • Порушення  сну (~ 6 жінок из 10)
  • Сухість піхви (3–4 жінки из 10)
  • Сексуальна дисфункція (1–2 жінки из 10)
  • Негативний вплив на розумову діяльність

Наведений вище список у жодному разі не є вичерпним. Також часто зустрічаються труднощі з концентрацією уваги, зниження пам’яті, біль у суглобах. В основному жінки відчувають кілька симптомів одночасно1,6. Під час менопаузи у жінок також буває артеріальна гіпертензія та підвищений рівень холестерину7. Якщо ви відчуваєте подібні симптоми, вам необхідно звернутися до лікаря, насамперед до гінеколога, щоб встановити діагноз і скласти план лікування.

Тяжкість симптомів або їх сприйняття також можуть відрізнятися у жінок залежно від їхнього віку, роду занять та харчування. Цікаво, що картина сильно відрізняється в азійських культурах (наприклад, в Японії), де жінки відчувають менше припливів, ніж західні жінки, але більше страждають від головного болю та ознобу, а в Нігерії провідний симптом – біль у суглобах2. Дослідники припускають, що менша кількість припливів у японських жінок може бути частково пов’язана з високим споживанням сої, багатого джерела фітоестрогенів, у традиційній японській дієті2.

Дійсно, припливи з’являються під час менопаузи, коли рівень естрогену знижується. Це впливає на механізми контролю температури тіла жінки: це як би термостат мав більш вузький температурний діапазон, який він може витримати, так і наші тіла намагаються «охолонути» за допомогою припливу у відповідь на невеликі зміни в організмі і в навколишньому середовищі, які раніше, до менопаузи, залишилися б непоміченими3. Отже, отримання більшої кількості естрогену з їжі може частково компенсувати втрату естрогену під час менопаузи. У кожної жінки своя індивідуальна історія, але кожній потрібна турбота, на яку вона заслуговує, коли проходить цей етап.

Когнітивні розлади

Кожна жінка відчуває фізичні симптоми, їх тривалість та інтенсивність по-своєму. Наука передбачає, що відмінності у способі життя, кількості дітей, харчуванні, фізичній активності та расі призводять до відмінностей у впливі менопаузального синдрому на життя жінки2,8.

Крім того, самі по собі фізичні симптоми можуть впливати на когнітивні здібності. Наприклад, тривале недосипання та нічна пітливість, які зазвичай виникають під час менопаузи, можуть призвести до тривалої втоми, що впливає на самопочуття та працездатність. Це може призвести до порочного кола занепокоєння, що сприяє підтримці безсоння3. Непередбачуваність припливів та нездатність їх контролювати можуть вплинути на впевненість у собі, що також може посилити занепокоєння.

Жінці, яка страждає на ці симптоми, не потрібно тримати все в собі, а навпаки, необхідно поговорити з оточуючими і звернутися до лікаря, в першу чергу до гінеколога. Рішення, як медичні, так і пов’язані зі способом життя, існують. Зверніться до лікаря, який допоможе розробити план лікування. Не дозволяйте симптомам менопаузи пригнічувати вас та негативно впливати на ваше життя.

KZN2268923

Джерело

  1. Constantine G. et al. Behaviors and attitudes influencing treatment decisions for menopausal symptoms in five European countries. Post Reprod Health., 2016; 22(3):112-122.
  2. Avis N-E., Crawford S., Cultural Differences in Symptoms and Attitudes toward Menopause, Menopause Management
  3. Hunter M, Smith M. Cognitive Behavior Therapy (CBT) for menopausal symptoms. Information for women, Post Reprod Health. 2017; 23(2):77-82.
  4. Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); Wellbeing during menopause, Опубліковано 2 липня 2020 р.
  5. NHS UK. Menopause – Symptoms. . Опубліковано 2020.
  6. Henderson V. Cognitive changes after menopause: influence of estrogen. Clin Obstet Gynecol. 2008;51(3):618-626.
  7. Harvard Women’s Health Watch, Take control of rising cholesterol at menopause, Опубліковано у травні 2020 р.
  8. Makara-Studzińśka MT, Kryś-Noszczyk KM, Jakiel G. Epidemiology of the symptoms of menopause – an intercontinental review. Prz Menopauzalny. 2014;13(3):203-11.
Самолікування може завдати шкоди вашому здоров'ю