Поради з вправ і харчування для адаптаціїї до гормональних змін

Менопауза і харчування 

Під час і після менопаузи управління гормональними змінами стане частиною вашого порядку дня, і це також слід враховувати при контролі ваги12,13. Менопауза сигналізує про новий етап у житті жінки, коли харчування та фізичні вправи можуть стати можливістю возз’єднатися зі своїм тілом і повернути звички здорового способу життя.

Також важливо враховувати харчування під час менопаузи, щоб вирішити проблему не лише збільшення ваги, а й здоров’я кісток та серця13. Правильне харчування разом із посильними фізичними вправами може дійсно допомогти жінкам пережити менопаузу з мінімальним дискомфортом13.

Гормональний дисбаланс може призвести до збільшення ваги, особливо через збільшення накопичення жиру в в ділянці живота, через зниження рівня естрогену, що, зі свого боку, збільшує споживання інсуліну. Це накопичення жиру в ділянці живота змінює жіноче тіло, що може викликати додатковий стрес та дискомфорт1.

Які продукти слід включити до раціону при менопаузі?

Для боротьби з припливами, які часто супроводжують менопаузу, рекомендується дієта, багата зеленими овочами, білком та корисними жирами, такими як омега-3 жирні кислоти, а також включення фруктів та цільного зерна2, 17. Соєве молоко, сир та йогурт добре відомі високим вмістом кальцію, який має важливе значення для здоров’я кісток1.

Список продуктів, багатих на омега-3 жирні кислоти4:

  • Риба та інші морепродукти (особливо холодноводна жирна риба, така як лосось, скумбрія, тунець, оселедець та сардини)
  • Горіхи та насіння (наприклад, лляне насіння, насіння чіа та волоські горіхи)
  • Рослинні олії (наприклад, лляна олія, соєва олія та олія каноли)
  • Вітамінізовані продукти харчування (певні види яєць, йогурт, соки, молоко, соєві напої)

Подумайте про те, щоб додати до свого раціону фітоестрогени, які можна знайти в таких натуральних продуктах, як сухофрукти, персики і тофу16.

Є також продукти, яких слід уникати чи обмежувати під час переходу до менопаузи.

Продукти, які бажано обмежити під час переходу до менопаузи5:

  • Продукти, що містять рафінований та доданий цукор/оброблені продукти. Надлишок цукру може призвести до зниження рівня «хорошого» холестерину6 у крові та збільшити ризик серцево-судинних захворювань під час менопаузи. Спробуйте замінити ці продукти на фрукти.
  • Гострі приправи, які можуть спричинити припливи. Замість використання їх для ароматизації страв, ви можете використовувати такі інгредієнти, як кмин, каррі, куркума і базилік.
  • Кофеїн – дослідження показують, що вживання кофеїну може збільшити частоту припливів. Спробуйте прогулятися, потягнутися або побігати на місці, щоб прокинутися.
  • Жирне м’ясо – воно містить жир, який може підвищити рівень шкідливого холестерину в крові, збільшуючи цим ризик серцево-судинних захворювань.

Вживання алкоголю та менопауза

Алкоголь часто може бути частиною спілкування і повністю відмовитися від нього може бути складно. Якщо ви не можете повністю виключити алкоголь, вам слід обмежити його споживання до низького/помірного рівня15:

  • Низьке/помірне споживання алкоголю відповідає максимум 7 порцій напою на тиждень.
  • Високе споживання алкоголю – це все, що перевищує 7 порцій алкоголю на тиждень.

Ви знали?
Низьке/помірне споживання алкоголю може бути корисним навіть під час менопаузи:
дослідження показують, що низьке чи помірне споживання алкоголю може допомогти вам підвищити рівень естрогену в крові7,9, і це добре. Це може знизити ризик серцево-судинних захворювань, остеопорозу, покращити роботу мозку (низьке/помірне споживання алкоголю знижує ризик недоумства в жінок у постменопаузі)8,9

Однак, високе споживання алкоголю під час менопаузи обернено пропорційно збільшує ризик серцево-судинних захворювань та раку молочної залози8.

Майте на увазі: споживання алкоголю слід обмежити, якщо у вас є хронічні захворювання, як-от діабет14. Проконсультуйтеся з лікарем, щоб визначити, чи можна вживати алкоголь.

Менопауза і фізичні вправи11

Менопауза – чудовий час, щоб повернутися у форму. Вправи можуть включати ходьбу, їзду на велосипеді, заняття йогою або будь-яку іншу стимулюючу діяльність.

Для жінок, які борються із симптомами менопаузи, регулярні фізичні вправи дають фізичні та психологічні переваги. Дійсно, фізичні вправи полегшують контроль ваги, допомагають запобігти остеопорозу за рахунок зміцнення кісток, знижують стрес і покращують загальне самопочуття3,10. Добре підібраний план тренувань складається з комбінації вправ на розтяжку (таких як пілатес або йога) та силових вправ (таких як ходьба, аеробні вправи та силові тренування)).

Порада: приступаючи до фізичної активності, адаптуйте її інтенсивність та тривалість до своєї фізичної форми та поступово збільшуйте навантаження у міру прогресу.

Хоча харчування та фізичні вправи не можуть полегшити вам усі ваші симптоми, але вони, безумовно, принесуть певне полегшення та покращать самопочуття. Обговоріть ці теми зі своїм гінекологом, дієтологом та спортивним тренером, щоб вибрати план лікування, який підійде вам найкраще.

KZN2268965

Джерело

  1. Parsley Health. Are Your Hormones Making You Gain Weight?, Опубліковано Серпень 2020,
  2. Healthline. Menopause Diet: How What You Eat Affects Your Symptoms,
  3. Healthline. The Best Activities to Do During Menopause.
  4. National Institute of Health, Office of Dietary Supplements. Omega-3 Fatty Acids, Опубліковано Жовтень 2020,
  5. Everyday health. 6 Foods to Avoid During Menopause, Рпубліковано Квітень 2019.
  6. WebMd. High-Sugar Diet Linked to Cholesterol Опубліковано Квітень 2010.
  7. Purohit V. Moderate alcohol consumption and estrogen levels in postmenopausal women: a review. Alcohol Clin Exp Res 1998;22(5):994-997.
  8. Register T., Cline J., Shively C. Health issues in postmenopausal women who drink. Alcohol Res Health 2002; 26(4): 299-307.
  9. The North American Menopause Society. Drink to Your Health at Menopause, or Not?,
  10. Mayoclinic. Fitness tips for menopause: Why fitness counts
  11. Mishra N, Mishra VN, Devanshi. Exercise beyond menopause: Dos and Don’ts. J Midlife Health. 2011;2(2):51-56.
  12. Harvard Women’s Health Watch, Winning the weight battle after menopause, , Серпень 2019,.
  13. Australasian Menopause Society, Lifestyle and behavioural modifications for menopausal symptoms,
  14. Diabetes UK, Alcohol and diabetes,
  15. U.S. Department of Health and Human Services and U.S. Department of Agriculture. 2015–2020 Dietary Guidelines for Americans. 8th Edition. December 2015.
  16. Healthline, 11 Estrogen-Rich Foods,
  17. Lucas M, Asselin G, Mérette C, Poulin MJ, Dodin S. Effects of ethyl-eicosapentaenoic acid omega-3 fatty acid supplementation on hot flashes and quality of life among middle-aged women: a double-blind, placebo-controlled, randomized clinical trial. Menopause. 2009 Mar-Apr;16(2):357-366.Harvard School of Public Health, The Nutrition Source – Calcium,
  18. Harvard School of Public Health, The Nutrition Source – Calcium  
Самолікування може завдати шкоди вашому здоров'ю