Непрохідність маткових труб
Пошкоджені або непрохідні фаллопієві труби є частою причиною жіночого безпліддя1.
Фаллопієві труби – жіночі репродуктивні органи, що з’єднують яєчники з маткою. Щомісяця під час овуляції, яка відбувається приблизно в середині менструального циклу, фаллопієві труби забезпечують просування яйцеклітини з одного з яєчників до матки. Якщо яйцеклітина запліднюється спермою, вона переміщується трубами в матку для імплантації2,3.
Якщо фаллопієві труби непрохідні, потрапляння сперматозоїдів до яйцеклітини та зворотний шлях заплідненої яйцеклітини до матки блокується. Цей стан також називають трубним фактором безплідності. Загальні причини непрохідності фаллопієвих труб включають рубцеву тканину, інфекцію та тазові спайки3.
Непрохідність фаллопієвих труб може призводити до труднощів із зачаттям4. Але іноді вона може викликати біль в області таза або живота та виділення з неприємним запахом з піхви5.
Закупорку фаллопієвих труб буває складно ідентифікувати. Труби можуть відкриватися та закриватися, тому не завжди легко визначити, заблоковані вони чи просто закриті4.
Жінкам, які хочуть завагітніти, але мають пошкоджені або непрохідні фаллопієві труби, які не піддаються лікуванню, може бути рекомендоване екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ)1.
Анатомія
Фаллопієві труби являють собою дві тонкі трубки, по одній з кожної сторони матки, що відходять в сторони і закінчуються біля яєчників. Труба захоплює яйцеклітину після овуляції та транспортує сперму з матки до місця запліднення в середній частині труби. Якщо фаллопієві труби закупорені, прохід сперматозоїдів до яйцеклітини блокується2.
Просвіт трубки утворений складною взаємопов’язаною системою поздовжніх складок, вистелених слизовою оболонкою. Вважається, що складні скоординовані скорочення мускулатури важливі для руху яйцеклітини і водночас сприяють руху сперматозоїдів2.
Типи
Блокування маткових труб можна описати по-різному: коли одна труба заблокована, це називається односторонньою блокадою, коли обидві – двосторонньою блокадою6.
Трубна непрохідність може зачіпати зовнішню частину, внутрішню частину або весь сегмент труби, а також може бути повною або частковою. Трубна непрохідність, яка вражає зовнішню частину, зустрічається набагато частіше (70%), ніж непрохідність внутрішньої частини. Це може бути викликане скупченням рідини в маткових трубах, тазовими спайками або зрощенням фимбрій (особливих виростів в кінцевій частині труб). Близько 80% жінок з легким захворюванням маткових труб успішно вагітніють. Пацієнтки із середньотяжкими та важкими станами значно рідше завагітніють, а ризик позаматкової вагітності може досягати 30%. Непрохідність маткових труб, яка вражає внутрішню частину, найчастіше викликається інфекцією, ендометріозом, міомами, вузличним істмічним сальпінгітом або засохлим слизом2.
Причини
Фаллопієві труби можуть бути заблоковані з ряду причин1,5:
- Запальні захворювання органів малого тазу (ЗЗОМТ), особливо хламідіоз або гонорея
- Тазові спайки
- Ендометріоз
- Перенесені операції черевної порожнини
- Попередня позаматкова вагітність
- Гідросальпінкс (накопичення рідини в маткових каналах)
- Міоми
Запальні захворювання органів малого тазу (ЗЗОМТ) – це інфекція, яка може розвинутись, якщо венеричні захворювання чи інші розлади не лікуються. Зазвичай викликається гонореєю чи хламідіозом. ЗЗОМТ викликає запалення поблизу фаллопієвих труб, що може призвести до утворення рубцевої тканини та непрохідності1.
Тазові спайки є однією з основних причин закупорювання труби3. Хірургічне втручання може призвести до рубцювання, яке впливає на здатність яйцеклітини пройти через фаллопієві труби3.
Ознаки і симптоми
Непрохідність фаллопієвих труб зазвичай не має будь-яких супутніх симптомів. Першим “дзвінком” непрохідності маткових труб часто є безпліддя. Якщо ви не завагітнієте після року спроб, ваш лікар перевірить ваші фаллопієві труби разом з іншими базовими тестами на здатність до зачаття5.
Однак багато станів, які призводять до пошкодження або закупорки фаллопієвих труб, викликають симптоми. Наприклад, ендометріоз та запальні захворювання органів малого тазу можуть викликати болючі менструації, біль під час статевого акту або сильну кровотечу під час та між менструаціями1.
У разі гідросальпінксу жінка також може відчувати біль у животі та незвичні виділення з піхви1.
Діагностика і лікування
Непрохідність фаллопієвих труб зазвичай діагностують такими методами4:
- Ультразвукове дослідження, відоме як соногістерограма, коли звукові хвилі використовуються для створення зображення фаллопієвих труб.
- Рентгенологічне дослідження відоме як гістеросальпінгограма. Лікар вводить у матку нешкідливий барвник, який має потрапити до фаллопієвих труб. Барвник видно на рентгені. Якщо рідина не надходить у фаллопієві труби, це може говорити про непрохідність.
- Хірургія «замочної щілини», відома як лапароскопія. Хірург робить невеликий надріз у тілі та вставляє крихітну камеру, щоб зробити знімки фаллопієвих труб зсередини.
Лікування захворювань маткових труб залежатиме від типу ушкодження чи закупорки. У деяких випадках може бути рекомендовано хірургічне втручання для усунення проблеми1.
Заблоковані фаллопієві труби можна відкрити хірургічним шляхом. Однак це залежить від ступеня рубцювання та місця. Операція спрямована на відкриття фаллопієвої труби одним із наступних методів4:
- видалення рубцевої тканини
- створення нового отвору зовні фаллопієвої труби
- розтин маткової труби зсередини
Якщо пошкодження або закупорку не можна вилікувати, жінка все ще може завагітніти за допомогою екстракорпорального запліднення (ЕКЗ)1. ЕКЗ передбачає розміщення запліднених яйцеклітин безпосередньо в матці, що означає, що фаллопієві труби не беруть участь у вагітності4.
KZN2268603
Джерело
- https://lomalindafertility.com/infertility/women/blocked-fallopian-tubes/
- https://emedicine.medscape.com/article/275463-overview#a1
- https://www.healthline.com/health/womens-health/blocked-fallopian-tubes
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/321419#diagnosis
- https://www.parents.com/what-you-need-to-know-about-blocked-fallopian-tubes-7152638
- https://www.indoreinfertilityclinic.com/blocked-fallopian-tubes-and-conception/