Менопауза: Чому важливо дотримуватися рекомендованого режиму терапії?

Ліки не працюватимуть, якщо їх не приймати1. Це може здатися очевидним, проте приблизно 50% пацієнтів не приймають ліки в тому режимі, як рекомендував лікар4. Але що означає дотримуватися режиму?

Дотримання режиму – це ступінь, у якому пацієнтка слідує призначенням лікаря2. Для жінки, яка страждає від проявів менопаузи, дотримуватися правильного режиму терапії означає мати можливість відчути полегшення свого стану і взяти його під контроль, бути господинею свого життя. Ви можете мати найкращі шанси почуватися добре, дотримуючись цієї поради:

  • Почніть лікування. Щоразу, коли ви страждаєте від симптомів менопаузи, зверніться за допомогою і поговоріть зі своїм гінекологом (прочитайте статтю: Навіщо про це говорити? Важливо обговорити свої симптоми з лікарем, щоб він міг знайти найкраще рішення для лікування. Важливо також поставити лікарю запитання про деталі терапії, наприклад:
    • Переваги та ризики того лікування, яке пропонує ваш лікар;
    • Побоювання, які можуть виникнути під час лікування або без лікування;
    • Міфи, які ви чули (задайте стільки питань, скільки необхідно, щоб почуватися комфортно під час лікування, перш ніж починати його).

Як тільки ви погодитеся на лікування, призначене гінекологом, почніть його. Це перший крок до керування своїм станом.

Ви знали? Приблизно 50% жінок, які страждають на симптоми менопаузи, не звертаються за медичною допомогою3. Вам не варто чинити так само, оскільки рішення існують. Поговоріть про них зі своїм гінекологом.

  • Дотримуйтесь інструкцій свого гінеколога щодо дозування та частоти прийому ліків. Нижча доза ліків може бути неефективною, а більш висока доза може завдати шкоди. Також важливо приймати ліки через встановлені проміжки часу: якщо прописано 7 таблеток на тиждень один раз на день, прийом 7 таблеток за день означає, що ви не дотримуєтеся курсу лікування. Якщо ви пропустите прийом чи думаєте, що робите щось неправильно, не турбуйтеся: рішення існують. Не соромтеся знову звернутися до вашого лікаря, щоб обговорити їх.
  • Продовжуйте лікування протягом усього визначеного періоду часу. Якщо ваш лікар прописує лікування, яке необхідно приймати протягом певного періоду часу, це означає, що ліки будуть ефективними тільки якщо приймати його протягом цього часу. Навіть коли ваші симптоми зникнуть, це не означає, що лікування можна припинити без попереднього обговорення з гінекологом. Ви не повинні приймати жодних рішень щодо свого лікування, окрім як за його рекомендацією. В іншому випадку ліки можуть бути неефективними, шкідливими або і тим, і іншим одночасно. Деяким жінкам може здатися, що лікування їм не підходить, і це може бути так. У таких випадках не припиняйте лікування самостійно. Поговоріть зі своїм лікарем та опишіть йому ситуацію. Альтернативи завжди є; вам просто потрібно знайти те, що підходить саме вам. Крім того, припинення лікування може позбавити всіх переваг, які ви вже отримали від нього. Це означає, що всі ваші зусилля були б марними.

Не займайтеся самолікуванням. Ліки, які приймаються правильно, можуть допомогти вам. Ліки, які приймаються неправильно, можуть нашкодити вам і призвести до:

  • побічних ефектів;
  • розвитку нових захворювань

При прийнятті рішення про лікування не покладайтеся на досвід своїх друзів та родичів щодо прийому ліків для полегшення симптомів менопаузи. Кожна жінка є унікальною: те, що працює для інших, може бути шкідливим для вас. Завжди консультуйтеся з гінекологом перед початком лікування симптомів менопаузи.

Пам’ятайте, що дотримання режиму означає не лише дотримання режиму лікування. Це також означає ведення здорового способу життя (посилання на статті про харчування та фізичні вправи). Коли лікар прописує вам ліки і дає вам рекомендації щодо способу життя, це часто означає, що результату від вашого лікування менопаузи не буде, якщо ви не робитимете і те, й інше. Наприклад, якщо ви приймаєте МГТ (менопаузальну гормональну терапію) в надії зменшити припливи, але продовжуєте пити багато міцної чорної кави, яка може їх спровокувати5, вплив ліків на ваші припливи може бути менш вираженим, ніж якби ви вживали менше кофеїну.

Ваше здоров’я у ваших руках. Менопауза – це лише етап у вашому житті; це в жодному разі не ваша вина або щось, чого варто соромитися. Керуйте переходом до менопаузи – не дозволяйте йому керувати вами. Поговоріть зі своїм гінекологом про доступні рішення.

Якщо ви відчуваєте труднощі з дотриманням режиму лікування, зверніться до гінеколога. Обговоріть з ним дії, які можна зробити, щоб поліпшити режим дотримання лікування. Не починайте, не припиняйте та не змінюйте лікування без призначення лікаря.

КЗН2268964

Посилання

  1. Everett K. Drugs don’t work in patients who don’t take them, Eur J Heart Fail, 2017; 19:1412–1413.
  2. Jimmy B, Jimmy J. Patient medication adherence: Measures in daily practice. Oman Med. J., 2011; 26(3):155–159.
  3. Constantine G et al. Behaviours and attitudes influencing treatment decisions for menopausal symptoms in five European countries. Post Reprod Health, 2016; 22(3):112–122.
  4. Brown MT, Bussell JK. Medication adherence: WHO cares? Mayo Clin Proc., 2011; 86(4):304–314.
  5. Everyday Health. 6 foods to avoid during menopause. https://www.everydayhealth.com/hs/menopause-resource-center/foods-to-avoid/ Published April 2019. Доступ 30 жовтня 2020.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАВДАТИ ШКОДИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю