Менопауза: Які варіанти лікування?

Однією з основних причин симптомів менопаузи (таких як нічна пітливість, припливи та старіння шкіри) є зниження рівня естрогену в організмі жінки.

Щоб усунути цих симптомів, необхідно допомогти організму виконувати свої функції за допомогою додаткового естрогену. Є два способи зробити це:

  1. Вживання продуктів харчування з високим вмістом естрогену та зміна фізичної активності.
  2. Застосування ліків, таких як менопаузальна гормональна терапія (МГТ).

Що таке МГТ?

МГТ використовується для підтримки рівня естрогену в організмі під час менопаузи і допомагає впоратися із симптомами1. Вона доступна в різних варіантах та дозуваннях.

Перед початком МГТ дуже важливо проконсультуватися з гінекологом.

Існують різні варіанти МГТ1. Ваш гінеколог повинен вибрати лікування відповідно до ваших індивідуальних потреб та особливостей, а також співвідношенням користь/ризик.

Переваги МГТ5

  • Зменшення припливів та нічного потовиділення
  • Запобігання остеопорозу
  • Керування перепадами настрою
  • Допомога при сухості піхви
  • Підвищення статевого потягу

Які основні види МГТ?

MГT3 включає заміну двох жіночих гормонів, які жіночий організм більше не виробляє через менопаузу, а саме естрогену та прогестагену.                                                                                              

Існує три основні типи МГТ:3

  1. МГТ, що містить тільки естрогени зазвичай рекомендується жінкам, у яких була видалена матка та яєчники внаслідок гістеректомії.
  2. Безперервна комбінована МГТ рекомендується жінкам, які не мали менструації протягом 12 місяців поспіль, і які мають матку. У такому разі потрібний прийом обох жіночих гормонів, естрогену та прогестагену щодня на постійній основі.
  3. Циклічна МГТ, також відома як послідовна МГТ, рекомендується жінкам, які мають симптоми менопаузи, але в яких продовжуються менструації. При циклічній МГТ у жінок продовжуються щомісячні виділення, схожі на менструацію, але більш мізерні, так звана менструальноподібна реакція.

Що робити, якщо я не можу приймати МГТ?

Перелік станів, коли жінка не може використовувати МГТ, на щастя, не такий великий. МГТ може бути протипоказана у таких випадках:5

  • Рак грудей, яєчників або матки в минулому чи зараз
  • Тромби в минулому чи зараз
  • Нескоригований до нормальних значень на початок МГТ артеріальний тиск
  • Хвороби печінки, якщо лабораторні показники функції печінки не нормалізувалися
  • Вагітність*

Деякі симптоми жінки можуть компенсувати самостійно:

  • Припливи можна трохи полегшити4 змінивши спосіб життя, наприклад, скоригувати харчування та рухову активність.
  • Використання вагінального зволожуючого крему або лубриканта може зменшити сухість піхви або болючість при статевому акті.

Не соромтеся поговорити зі своїм гінекологом про всі доступні вам варіанти лікування.

Чи викликає МГТ рак?

Давайте детальніше розглянемо ризики.

Молочна залоза

На підвищення ризику раку молочної залози впливають багато факторів, таких як вік, надмірна вага або ожиріння, надмірне вживання алкоголю (2 або більше одиниць на день), куріння, вживання препаратів статевих гормонів і т. д.6 Ризик розвитку раку молочної залози при застосуванні МГТ є, але він невеликий, крім того, підвищення ризику може залежати і від компонентів, що входять до складу МГТ8. Поговоріть зі своїм гінекологом, щоб встановити оптимальний режим лікування та спостереження саме для вас. Хоч ви і не можете зупинити процес старіння, ви можете знизити ризик раку молочної залози шляхом виконання регулярних фізичних вправ, обмеження вживання алкоголю, підтримання здорової дієти та відмови від куріння7.

Яєчники

МГТ навряд чи підвищить ризик розвитку раку яєчників. Дослідження показали, що на кожну 1000 жінок, які приймають МГТ протягом п’яти років, припадає лише один випадок раку яєчників.2

Тромби

Ризик утворення тромбів у жінок у менопаузі зазвичай низький, а загальний ризик, пов’язаний із прийомом МГТ, малий: підраховано, що при прийомі МГТ протягом 7,5 років у 99,9% жінок тромби не утворюються.

*Вагітність можлива під час прийому МГТ, тому слід використовувати бар’єрну контрацепцію протягом двох років після останньої менструації у віці до 50 років або протягом одного року у віці понад 50 років.

Проконсультуйтеся зі своїм гінекологом, щоб дізнатися більше про різні варіанти лікування та проблеми, з якими ви можете зіткнутися.

KZN2269185

Посилання

  1. NHS. Menopause – Treatment. Опубліковано 2020. Доступ 23 жовтня 2020.
  2. NHS. Hormone replacement therapy (HRT) – Risks. https://www.nhs.uk/conditions/hormone-replacement-therapy-hrt/risks/ Опубліковано 2020. Доступ 23 жовтня 2020.
  3. Twistwest. Types of HRT. Опубліковано 2020. Доступ 23 жовтня 2020.
  4. Mayo Clinic. Hormone therapy: Is it right for you? https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/in-depth/hormone-therapy/art-20046372 Опубліковано 2020. Доступ 23 жовтня 2020.
  5. NHS. Hormone replacement therapy (HRT) – Overview. Опубліковано. 2020. Доступ 23 жовтня 2020.
  6. Brusselaers N, Tamimi RM, Konings P, Rosner B, Adami HO, Lagergren J. Different menopausal hormone regimens and risk of breast cancer. Ann Oncol, 2018 Aug 1; 29(8):1771–1776.
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАВДАТИ ШКОДИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю