Що таке менопауза?

Природний процес

Менопауза у жінок – природний та неминучий процес. Коли ми можемо впевнено сказати, що настала менопауза? Коли менструація відсутня протягом 12 місяців1. Під час перименопаузи (період перед менопаузою) та постменопаузи (період після менопаузи) відбуваються значні зміни гормонального балансу в організмі жінки, і найзначніша зміна – це зниження рівня гормонів естрогену та прогестерону2. Естроген, «гормон жіночності», регулює роботу як статевих органів, так і інших органів  та систем, наприклад, стан мозку, кісток, м’язів, кровоносних судин і шкіри3. Зниження рівня естрогену у жінок має сильний, іноді драматичний вплив на їх організм і часто супроводжується специфічними симптомами, такими як припливи або біль у суглобах2.

Прогестерон – це гормон, який відповідає за підготовку матки до вагітності. Він виробляється у другій половині менструального циклу після овуляції4. Менопауза означає також закінчення віку фертильності (здатності до зачаття), що може негативно впливати на психологічний стан як самих жінок, так і стан їхніх сімей.16.

Хоча менопауза природна і неминуча, кожній жінці важливо розуміти її механізми та, що найважливіше, її можливі наслідки. Водночас існує багато способів та методів лікування, які допоможуть впоратися з цим особливим періодом та зберегти гарну якість життя. Спілкування з лікарями та членами сім’ї є важливим кроком в управлінні менопаузою.

Наслідки менопаузи для здоров’я

Через дисбаланс статевих гормонів припиняється щомісячний вихід яйцеклітини, і, відповідно, яєчники виробляють все менше і менше естрогену. Крім широко відомих симптомів, таких як припливи, нічна пітливість, менопауза може призвести до небезпечних наслідків для здоров’я жінки17.

Якщо ігнорувати настання менопаузи, не звертатися за допомогою до гінеколога, це може призвести до численних наслідків. Ось лише деякі з них:

  • Остеопороз. Жінки під час постменопаузи вразливі щодо остеопорозу, що тісно пов’язаний з дефіцитом естрогену. Під час перехідного періоду менопаузи зниження рівня естрогену призводить до більшого руйнування кістки, ніж  утворення кісткової тканини, що може призвести до остеопорозу5. Остеопороз призводить до підвищеної крихкості кісток і, отже, до вищого ризику переломів15. Кожна друга жінка в період постменопаузи страждає на остеопороз, і у більшості з них протягом наступного життя трапляються переломи14. Найчастіше бувають переломи зап’ястя, стегна та хребта15.
  • Серцево-судинні захворювання. У жінок під час постменопаузи починає підвищуватися артеріальний тиск. Холестерин ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), або «поганий» холестерин, має тенденцію до збільшення, тоді як ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ), або «хороший» холестерин, знижується або залишається на тому ж рівні. Тригліцериди, це певні види жирів у крові, також збільшуються. Всі ці фактори можуть призвести до захворювань серцево-судинної системи6.
  • Хвороба Альцгеймера. Естроген дуже важливий для нормальної роботи мозку у жінок. Отже, зниження рівня естрогену може негативно вплинути на роботу мозку. Жінки частіше страждають на хворобу Альцгеймера (близько 2/3 пацієнтів із хворобою Альцгеймера становлять саме вони7), а деякі дослідники пов’язують підвищений ризик з нелікованою менопаузою8.
  • Когнітивні та психологічні проблеми, такі як депресія або тривога18 (прочитайте статтю «Симптоми менопаузи: у кожної жінки свій власний досвід, але ви не одні»).
  • Зміни шкіри. Естроген важливий в підтримці здоров’я шкіри. У міру зниження рівня естрогену під час менопаузи стан шкіри погіршується, з’являються сухість, атрофія, дрібні зморшки, погано гояться рани9. Низький рівень естрогену – синонім старіння шкіри.
  • Сексуальне здоров’я. Хоча сухість піхви та біль під час статевого акту можуть виникати у будь-якому віці, набагато частіше вони виникають у жінок саме в період менопаузи13. У міру зниження рівня естрогену в організмі жінки тканини піхви стають сухішими, що призводить до сухості та болючого статевого акту13.

З огляду на всі можливі наслідки важливо обговорити менопаузу з вашим гінекологом і розробити план лікування. Існує ціла низка рішень та варіантів лікування, які допоможуть вам пережити цей період та покращити якість вашого життя.

Рання менопауза

Менопауза зазвичай настає у віці близько 50 років, причому звичайний віковий діапазон становить 45-55 років10. Приблизно в 1% випадків менопауза може настати до 40 років, що називається передчасною менопаузою11. Жінки у передчасній менопаузі можуть страждати від неврологічних захворюваннь, психосексуальної дисфункції, розладів настрою, остеопорозу, ішемічної хвороби серця та безпліддя11. Причини передчасної менопаузи не завжди зрозумілі, але потенційними іноді вважають аутоімунні захворювання, паротитну інфекцію (т. зв. «свинка»), куріння, променеву та хіміотерапію, операції на яєчниках або тривалу терапію гонадотропін-рилізинг гормоном (ГнРГ)11.

Якщо у вас передчасна менопауза, вам потрібно якнайшвидше звернутися до гінеколога для встановлення причини та вибору лікування, тому що жінки з передчасною менопаузою схильні до більшого ризику серцево-судинних захворювань та остеопорозу11. Якщо ви регулярно відчуваєте симптоми менопаузи, зверніться за допомогою до гінеколога.

KZN2268921

Посилання

  1. Harlow SD, Paramsothy P. Menstruation and the menopausal transition. Obstet Gynecol Clin North Am. 2011;38(3):595-607.
  2. U.S. Department of Health & Human Services. Menopause (Останній доступ 22.07.2022).
  3. Sacks D., Freeborn D., Cunningham L. Low Estrogen Levels in Menopause. University of Rochester Medical School (Останній доступ 22.07.2022).
  4. Haldeman-Englert C., Foley M., Turley R. Progesterone. University of Rochester Medical School (Останній доступ 22.07.2022).
  5. Ji MX, Yu Q. Primary osteoporosis in postmenopausal women. Chronic Dis Transl Med. 2015;1(1):9-13.
  6. American Heart Association, Menopause and Heart Disease, Accessed October 18, 2020, https://www.heart.org/en/health-topics/consumer-healthcare/what-is-cardiovascular-disease/menopause-and-heart-disease (Останній доступ 22.07.2022).
  7. Carrillo M., Alzheimer’s Association, Why Does Alzheimer’s Disease Affect More Women Than Men? New Alzheimer’s Association Grant Will Help Researchers Explore That Question, (Останній доступ 22.07.2022).
  8. Ratnakumar A, Zimmerman S, Jordan B, Mar J. Estrogen activates Alzheimer’s disease genes. Alzheimers Dement (N Y). 2019;5:906-917.
  9. Rzepecki AK, Murase JE, Juran R, Fabi SG, McLellan BN. Estrogen-deficient skin: The role of topical therapy. Int J Womens Dermatol. 2019 Mar 15;5(2):85-90.
  10. Johnson A, Roberts L, Elkins G. Complementary and alternative medicine for menopause. J Evid Based Integr Med. 2019;24.
  11. Okeke T, Anyaehie U, Ezenyeaku C. Premature menopause. Ann Med Health Sci Res. 2013;3(1):90-95.
  12. NHS. Menopause –Symptoms. (Останній доступ 22.07.2022).
  13. Harvard Health Publishing. Don’t ignore vaginal dryness and pain, (Останній доступ 22.07.2022).
  14. Menopause and Bone Loss. Endocrine Society https://www.endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/menopause-and-bone-loss (Останній доступ 22.07.2022).
  15. NHS. Overview-Osteoporosis https://www.nhs.uk/conditions/osteoporosis/ (Останній доступ 22.07.2022).
  16. How Menopause Affects Your Mental Health: The Association for Women’s Health Care: OB/GYNs https://www.chicagoobgyn.com/blog/how-menopause-affects-your-mental-health.
  17. Menopause and your health. Office on Women’s Health (Останній доступ 22.07.2022).
  18. Menopause and your mental wellbeing. NHS inform https://www.nhsinform.scot/healthy-living/womens-health/later-years-around-50-years-and-over/menopause-and-post-menopause-health/menopause-and-your-mental-wellbeing (Останній доступ 22.07.2022).
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАВДАТИ ШКОДИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю