Нудота і Вагітність

Нудота, блювання або «ранкове нездужання» зазвичай виникають у жінок на ранніх термінах вагітності та зустрічаються приблизно у 70% усіх вагітних жінок у світі. Сильна блювота виникає у 3% жінок1. Це означає, що 87% вагітних жінок турбуватися нема про що; цей стан є скоріше нормою, ніж відхиленням. Здебільшого лікування не потрібне; але вам все ж таки потрібно стежити за своїм водним балансом і уникати зневоднення1.

Чому виникає нудота під час вагітності?

Медична причина нудоти та блювання під час вагітності невідома. Існує безліч теорій, включно з реакцією на гормональні зміни та психологічною схильністю2.

Перший триместр

Нудота та блювання, які можуть виникнути у будь-який час дня та ночі, часто з’являються через місяць після початку вагітності. Це може бути пов’язане із підвищенням рівня гормонів. Такий стан часто називають “ранковим нездужанням”, але симптоми можуть проявитися у будь-який час, а не тільки вранці. Зазвичай симптоми терпимі і не заважають повсякденному життю3.

Другий триместр

У другому триместрі вагітності гарне самопочуття часто налагоджується. Зазвичай найсильніша нудота вже пройшла, а ваша дитина ще недостатньо велика, щоб завдавати вам дискомфорт4.  

Третій триместр

Якщо ви відчуваєте нудоту у третьому триместрі, це, ймовірно, через проблеми зі шлунково-кишковим трактом – там все стискається, що призводить до уповільнення травлення. Нудота в третьому триместрі також може поєднуватися зі втратою апетиту, постійним блюванням і втратою ваги. У цьому разі слід звернутися до лікаря5.

Що таке невгамовне блювання або токсикоз? 

Дуже невелика кількість усіх майбутніх матерів у світі (від 0,3% до 2%) мають постійну нудоту та блювання. Невгамовне блювання у вагітних називається гіперемезисом. Гіперемезис часто пов’язаний з дефіцитом поживних речовин, втратою ваги матері та дисбалансом рідини та електролітів; це може призвести до несприятливих наслідків у період з другої половини вагітності та до першого тижня після пологів6. У такому разі слід негайно звернутись до лікаря.

Що викликає нудоту та блювання при вагітності?

Згідно з дослідженнями, нудота та блювання під час вагітності можуть з’явитися через вплив гормону, званого хоріонічним гонадотропіном людини (ХГЛ), який виробляється плацентою. У вагітних жінок ХГЛ виробляється невдовзі після прикріплення заплідненої яйцеклітини до слизової оболонки матки. У жінок з тяжкою ранковою нудотою (гіперемезис вагітних) рівень ХГЛ вищий, ніж у інших вагітних жінок. Жінки, які вагітні двійнятами або близнюками, також мають більш високий рівень ХГЛ і частіше зазнають ранкового нездужання. Подібним чином естроген, ще один гормон, рівень якого збільшується під час вагітності, пов’язаний зі збільшенням ступеня тяжкості нудоти та блювання під час вагітності7.  

Однак нудота та блювання не завжди пов’язані з високими рівнями гормонів вагітності7.

Пам’ятайте, що відсутність нудоти та блювання при вагітності не рідкість. Деякі жінки зі здоровою вагітністю ніколи не відчувають ранкового нездужання7.

Як упоратися з нудотою під час вагітності?

На жаль, немає загального рецепту, який допоміг би кожній позбутися ранкового нездужання. Усі вагітності різні. Але є деякі зміни, які ви можете внести у свій раціон та повсякденне життя, щоб полегшити симптоми8.

Якщо ваше ранкове нездужання не надто сильне, ваш лікар або акушерка можуть спочатку порекомендувати вам ввести деякі зміни в спосіб життя8

  • більше відпочивайте (втома може посилити нудоту);
  • уникайте продуктів або запахів, які викликають у вас нудоту;
  • перед підйомом з’їжте щось на зразок сухих тостів або простого печива;
  • їжте часто і невеликими порціями прості продукти з високим вмістом вуглеводів та низьким вмістом жиру (наприклад, хліб, рис, крекери та макарони);
  • їжте холодну їжу, а не гарячу, якщо запах гарячої їжі викликає у вас нудоту;
  • пийте багато рідини, наприклад води (часті та невеликі ковтки допоможуть запобігти блюванню);
  • їжте продукти чи напої, що містять імбир – є докази того, що імбир допомагає зменшити нудоту та блювання. 

Якщо симптоми ранкового нездужання зберігаються, лікар може порекомендувати добавки вітаміну B-6 (піридоксин), імбир та безрецептурні препарати. Якщо симптоми не зникнуть, ваш лікар може призначити ліки від нудоти9.

Лікар може запитати, як часто ви відчуваєте нудоту, як часто у вас було блювання, чи можете ви стримувати блювотні позиви і чи пробували ви домашні засоби. Існує ряд рецептурних препаратів, які безпечно приймати під час вагітності від нудоти та блювання. Ваш лікар може порекомендувати відповідний варіант залежно від тяжкості ваших симптомів9.

Проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж приймати будь-які ліки або добавки, що відпускаються без рецепта, під час вагітності9.

KZN2268588

Посилання

  1. Matthews A, Haas DM, O’Mathúna DP, Dowswell T. Interventions for nausea and vomiting in early pregnancy. Cochrane Database Syst Rev 2015; CD007575.
  2. Committee on Practice Bulletins-Obstetrics. ACOG Practice Bulletin No. 189: Nausea And Vomiting Of Pregnancy. Obstet Gynecol 2018; 131:e15.
  3. Pregnancy week by week. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20047208 (Останній доступ 16.06.2022). 
  4. Pregnancy week by week. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/pregnancy/art-20047732 (Останній доступ 16.06.2022).
  5. When Morning Sickness Doesn’t Go Away: Third Trimester Nausea. https://www.healthline.com/health/pregnancy/third-trimester-nausea (Останній доступ 18.07.2022).
  6. Dodds L, Fell DB, Joseph KS, et al. Outcomes of pregnancies complicated by hyperemesis gravidarum. Obstet Gynecol 2006; 107:285.
  7. Is nausea during pregnancy a good sign? https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/nausea-during-pregnancy/faq-20057917 (Останній доступ 16.06.2022)
  8. Vomiting and morning sickness. https://www.nhs.uk/pregnancy/related-conditions/common-symptoms/vomiting-and-morning-sickness/ (Останній доступ 16.06.2022). 
  9. Morning sickness. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/morning-sickness/diagnosis-treatment/drc-20375260 (Останній доступ 16.06.2022).
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАВДАТИ ШКОДИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю