Прогестерон

Гормони координують різні функції в організмі, передаючи повідомлення через кров до органів. Ці сигнали повідомляють тілу, що і коли робити. Гормони необхідні для життя і здоров’я1.

Всім жінкам, які бажають завагітніти, необхідний прогестерон, щоб допомогти матці підготуватися до вагітності та зберегти її1. Таким чином, вам може знадобитися інформація про рівень прогестерону, якщо ви хочете завагітніти2.

Про прогестерон

Прогестерон є статевим гормоном (подібно до естрогенів і андрогенів). Він належить до групи стероїдних гормонів. Його основні функції полягають у регулюванні менструації та підтримці вагітності в жіночому організмі3.

Прогестерон, як і естроген, відіграє важливу роль у нормальному розвитку молочної залози. Крім того, прогестерон може демонструвати нейропротекторний ефект і допомагати нейронам виживати3.

У жінок прогестерон виробляється в яєчниках, і його рівень залежить від різних моментів менструального циклу. У чоловіків надниркові залози також можуть виробляти прогестерон3.

Прогестерон і Вагітність

Власний прогестерон, що називається «гормоном вагітності», необхідний до настання вагітності і відіграє вирішальну роль у її підтримці на основі різних механізмів4.

Під час менструального циклу, коли яйцеклітина виходить з яєчника під час овуляції (приблизно на 14-й день), залишки фолікула яєчника, які оточують яйцеклітину, що розвивається, утворюють структуру, звану «corpus luteum», що перекладається як «жовте тіло» через зовнішній вигляд. Воно виробляє прогестерон. Прогестерон допомагає підготувати організм до вагітності та створює сприятливі умови для імплантації заплідненої яйцеклітини5.

Якщо яйцеклітина не запліднена, жовте тіло руйнується, вироблення прогестерону падає і починається новий менструальний цикл.

Якщо яйцеклітина запліднена, жовте тіло не руйнується і продовжує виробляти прогестерон, який стимулює ріст кровоносних судин, що живлять слизову оболонку матки – ендометрій. Це також спонукає ендометрій забезпечувати поживними речовинами ембріон, що розвивається. Після того, як плацента сформується, вона також виробляє прогестерон. Так чи інакше, плацента є провідним виробником прогестерону під час вагітності5.

Во время беременности прогестерон відіграє ряд важливих ролей:

  • стимулює зростання тканини материнських грудей5
  • зменшує скорочення матки, щоб запобігти передчасним пологам6
  • запобігає лактації5
  • зміцнює м’язи тазової стінки перед пологами5

Який нормальний рівень прогестерону?

Рівень прогестерону вимірюється за допомогою аналізу крові. Важливо, що рівень прогестерону коливається протягом менструального циклу, тому рівні можуть змінюватися протягом місяця2.

Рівні прогестерону вимірюються у нанограмах на мілілітр (нг/мл)2. У  таблиці нижче наведено нормальні рівні прогестерону для дорослої жінки в різні періоди менструального циклу. 

Стадія

Рівень прогестерону (нг/мл)

до овуляції2

0.1-0.7

овуляція7

≤ 12

після овуляції2

2–25

Рівень прогестерону у чоловіків набагато нижчий, і його зазвичай не перевіряють, якщо не підозрюють порушення функції надниркових залоз. Нормальні рівні становлять менше ніж 0,20 нг/мл7.

Майте на увазі, що результати в різних лабораторіях можуть відрізнятися. Якщо ви не впевнені у результатах свого тесту, зверніться до лікаря.

Нормальний рівень прогестерону необхідний для нормального перебігу вагітності. Підвищений рівень прогестерону зустрічається рідко, але може бути ознакою певних захворювань, наприклад, уродженої гіперплазії надниркових залоз або деяких кіст та пухлин яєчників. Якщо рівень прогестерону занизький, можуть виникнути нерегулярні та рясні менструальні кровотечі5.

Рівень прогестерону під час вагітності2

Стадія

Рівень прогестерону (нг/мл)

перший триместер

10–44

другий триместер

19.5–82.5

третій триместер

65–290

Підвищений чи низький рівень прогестерону під час вагітності трапляється досить рідко, але може бути ознакою певних станів. Наприклад, підвищений рівень прогестерону під час вагітності може означати виношування близнюків2.

Зниження прогестерону під час вагітності може бути результатом наступних станів2,5:

  • позаматкова вагітність;
  • викидень чи передчасні пологи;
  • загроза викидня (за наявності вагінальної кровотечі, кров’янистих виділень та/або спазмів,  тягнучого болю).

KZN2268591

Посилання

  1. Hormones https://my.clevelandclinic.org/health/articles/22464-hormones (Останній доступ 17.06.2022).
  2. Progesterone (Останній доступ 17.06.2022).
  3. Cable JK, Grider MH. Physiology, Progesterone. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK558960/  (Останній доступ 17.06.2022).
  4. Di Renzo GC, et al. Progesterone in normal and pathological pregnancy. Horm Mol Biol Clin Investig. 2016;27(1):35-48. 
  5. Progesterone_ Hormones (Останній доступ 17.06.2022).
  6. Preterm birth, prolonged labor influenced by progesterone balance (Останній доступ 17.06.2022).
  7. Everything You Need to Know About Progesterone https://www.healthline.com/health/progesterone-function#normal-levels-chart (Останній доступ 17.06.2022).
САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ ЗАВДАТИ ШКОДИ ВАШОМУ ЗДОРОВ'Ю